Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Wolkensturmer Paraflex Trainer i Sport

Ostatnio otrzymałem na testy 4 latawce: Wolkenstürmer Paraflex Trainer 2.1 jak i Wolkenstürmer Paraflex Sport 1.6 , 2.1 oraz największy 2.6 


Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Wszystkie latawce zapakowane są w pokrowce, zapinane na zamek błyskawiczny z górnym zamknięciem na rzep. Zostały wykonane solidnie i estetycznie. Możemy je nosić na przykład na ramieniu dzięki doszytemu paskowi, który jest regulowany. Zajmują naprawdę mało miejsca. Chyba jedyną różnicą jaką zauważyłem w pokrowcach (oczywiście nie biorąc pod uwagę nadruków) są kolory rzepów które są w kolorze latawca który znajduje się w środku.

291f9c7a10d5a76emed.jpg

We wszystkich opakowaniach po otwarciu znaleźliśmy: 
-Czaszę latawca od razu z podłączonymi linkami, tak więc wystarczyło odwinąć linki i w górę! 
-Kitekiller na nadgarstek
-Mała broszurka z zaprezentowanymi innymi latawcami oraz na drugiej stronie instrukcja obsługi ( wersja 2.1 Trainer - książeczka)
-Plastikowa kotwica. ( wersja 2.1 Trainer - matalowa)
Jednym słowem RTF.

Wolkenstürmer Paraflex Sport 1.6 , 2.1 , 2.6
Wszystkie trzy latawce zostały zaprojektowane w systemie dwulinkowym i są otwartokomorowe. Latawiec napełnia się powietrzem w ułamek sekundy i po chwili można startować. Prosta uzda powoduje, że poplątanie jej graniczy z cudem. Materiał z jakiego wykonano wszystkie latawce to Spinaker Polyester. 

Latawce sterowane są barem. Wydawały mi się zbyt długie jak na takie rozmiary, ale myliłem się. Długość jest w sam raz, a latawce idealnie reagują na nasze polecenia. Bar z logiem Wolkenstürmer pokryty jest miękką pianką , bardzo przyjemną w dotyku i nie powodującą odcisków. Są w nim 2 przewężenia na dwóch końcach (idealne i intuicyjne łapanie baru w odpowiednim miejscu). 

Paraflex 1.6 Sport
Latawiec posiada grube linki wykonane z Dacron’u o długości 25m każda, a ich wytrzymałości to 75kg.
Rozpiętość skrzydła : 165cm.
Według producenta zakres wiatrowy to od 2 do 6 bft

Pierwszą osobą która testowała latawiec był Damian (10 lat). Było to jego pierwsze doświadczenie z tym sportem. Po wytłumaczeniu co i jak, Damian wystartował latawiec. Wiatr był w granicach 3-4m/s, niby tylko 1,6m2 a młody landkiter miał nie lada problem z opanowaniem skrzydła przelatując przez Power Zone.

Prócz słów „ SUPER !” bądź „ALE TO CIĄGNIE” nie dowiedziałem się nic więcej …. 

Drugim zawodnikiem był Łukasz (13lat). Miał już przedtem doświadczenie z latawcami.
Paraflex 1.6. Sport nie zrobił na nim wrażenia swoją mocą, lecz zwrotnością i szybkością owszem.

Od siebie mogę dodać, że to naprawdę fajny latawiec dla całej rodziny. Jest bardzo stabilny w locie i szybki, nie składa się w powietrzu. 

Paraflex 2.1 Sport
Drugim latawcem jaki testowaliśmy był Paraflex 2.1 Sport , wizualnie do złudzenia przypominał nam rozmiar 1.6, lecz są znaczne różnice. Linki są wykonane z Dynnemy o długości 25m lecz ich wytrzymałość to 100kg. Myślę, że to dużo jak na taki rozmiar skrzydła. Rozpiętość latawca to 200cm. W porównaniu do roz. 1.6 , rozmiar 2.1 jest troszkę wolniejszy i chyba bardziej przewidywalny dla osoby, która zaczyna zabawę z latawcami. Różnica w metrażu to tylko 0,5m2, ale czuć na rękach. Zakres wiatrowy według producenta to także od 2 do 6 bft.
Mój tester Łukasz był o wiele bardziej zadowolony z tego rozmiaru skrzydła niż z poprzedniego. Łukasz przy wietrze około 4-5m/s miał już ogromną frajdę. Przelatując przez power zone musiał naprawdę zapierać się z całych sił by nie upaść.

Paraflex 2.6 Sport
Przyszła kolej na największe skrzydło jakie dostaliśmy z latawki.pl
Oczywiście latawiec jest wyposażony w linki z Dynnemy o długości 25m. Ich wytrzymałość to 150kg ! Dlaczego aż 150kg? Gdy testowałem latawiec jak się trochę rozwiało, wcale nie dziwię się, że producent dał tak wytrzymałe linki. Przy wietrze ok. 5-6m/s i moich 75kg musiałem usiąść na ziemi by przelecieć przez power zone. Chłopaki dostali latawiec w dłonie gdy wiało ok. 3-4m/s, skrzydło pokazało na co je stać, między rozmiarem 1.6 a 2.6 jest OGROMNA różnica w sile ciągu, rozmiar 2.6 jest wolniejszy oczywiście od poprzednich lecz nadrabia siłą. Myślę że gdybyśmy mieli w tym czasie do dyspozycji jakiś mountainboard, to spokojnie dali byśmy rade się pociągać.

Paraflex Trainerkite 2.1
Ostatnim latawcem który wylądował w naszych dłoniach był Paraflex Trainerkite 2.1.
Po rozłożeniu ukazały się nam bardzo wyraziste kolory, naprawdę ta pomarańcz daje po oczach i cieszy. W locie latawiec prezentuje się co najmniej godnie. W wersji Trainer dostajemy zamiast plastikowej kotwicy, metalową z czerwonym uchwytem w kształcie litery T – porządne wykonanie i wygląd.

Zamiast małej broszurki w pokrowcu jest książeczka z instrukcją obsługi, zaprezentowanymi innymi latawcami i ich zakresami wiatrowymi. 
Wersja Trainer jest konstrukcją 4-linkową. Bardzo upraszcza to ponowne wystartowanie latawca po puszczeniu baru, latawiec „zaciąga się” i delikatnie opada na ziemie nie generując mocy. Naprawdę fajny patent. 
Linki z Dynnemy mają po 20m, wytrzymałość to 2 x 200 i 2 x 100kg.
Rozpiętość skrzydła: 200cm
Zakres wiatrowy to 2-5bft.
Zdecydowanie najbardziej do gustu przypadł nam ten latawiec. Chłopcy docenili konstrukcję 4-linkową, nie musieli chodzić do latawca by go odwracać po upadku.
Porównując wersje Sport 2.1 do Trainer 2.1 odniosłem wrażenie że jest szybsza i generuje ciut większą moc, nie mówiąc o wygodzie.

Wszystkie latawce są wykonanie bardzo starannie, nie mogę się do niczego przyczepić, szwy zrobione tak jak należy. Ich rozkładanie i składanie jest bardzo szybkie i proste, dzięki barowi nawijanie linek to bardzo szybka sprawa.

Wszystkie latawce które mieliśmy przyjemność oblatania są bardzo stabilne, super latawce do nauki na początek. Każda osoba, która weźmie którykolwiek z nich w swe ręce na pewno się ucieszy i pojawi się banan na twarzy. Drugiego dnia gdy wyszliśmy na pobliskie pole , a wiało w granicach 2m/s te latawce dalej latały bez problemu i dawały frajdę.
Myślę, że decyzja padnie na ten ostatni i zostanie u nas. Mam nadzieję, że moja spostrzeżenia pomogą Wam wybrać odpowiedni latawiec dla bliskich bądź znajomych.

 

Sprawdź skrzydła treningowe w szerokiej ofercie Latawki.pl

Bestsellery: 


Recenzję napisał Marek "Groszek" Hołubowicz


tlokitepedia