Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Skoki z latawcem

Nauka skoku z latawcem, to pierwszy krok do zabawy w powerkiting! Nie jest to jednak taka prosta sztuka. Zanim zaczniesz samodzielnie eksperymentować, zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego od Bune Powerkiting oraz przeczytania naszych uwag.

Decydując się na rozpoczęcie nauki skakania, upewnij się, że posiadasz:

Skok możemy podzielić na 4 etapy:

Etap 1 - nabieg
W zależności od warunków wiatrowych nabieg będzie krótszy lub dłuższy. Jeśli mamy mocny wiatr, nie trzeba sie bardzo rozpędzać, aby nadać latawcowi odpowiednią prędkość. Jeśli jednak wieje słabo, będziemy musieli się nieco namęczyć. Nabieg zaczynamy od ustawienia latawca w odpowiednim miejscu ona wiatrowego. Jeśli biegniemy w lewo, to ustawiamy latawiec w okolicach godziny 10:30 - 11. Jeśli biegniemy w prawo 13 - 13:30. Mając ustawiony latawiec, zaczynamy biec lekko na wiatr, jednocześnie skręcając latawcem w stronę zenitu - czyli inicjując zacięcie.

Etap 2 - zacięcie
Biegnąc na wiatr i jednocześnie skręcając latawiec w stronę zenitu wykonujemy tzw. zacięcie. Ważne jest, aby zrobić to z wyczuciem, gdyż w przeciwnym wypadku latawiec poleci do środka okna wiatrowego i zamiast do góry, pociągnie nas do przodu. W pewnym momencie poczujemy, że latawiec zaczyna generować moc do góry, jest to najlepszy moment, aby wybić się z nóg.

Etap 3 - kontra
Zaraz po wybiciu, należy wykonać kontrę, czyli skierować latawiec w przeciwną stronę niż zacięcie. Dzięki temu wylądujemy łagodnie, a skok będzie długi i spokojny. Robiąc kontrę należy pamiętać, aby nie skręcić za daleko, gdyż w przeciwnym razie latawiec bardzo mocno pociągnie nas do przodu. Staramy się utrzymywać latawiec nad głową, a gdy poczujemy że zaczynamy opadać, należy skręcić lekko latawcem w kierunku lotu.

Etap 4 - lądowanie
Gdy już czujemy, że zaczynamy opadać, należy delikatnie skierować latawiec w kierunku lotu. W ten sposób leciutko przyspieszymy ruch poziomy i jednocześnie opuścimy latawiec. Pozwoli to uniknąć przepadnięcia latawca po wylądowaniu. Przepadnięcie takie wynika głównie z faktu, iż latawiec jest wyciągany poza krawędź okna wiatrowego, w efekcie czego wiatr uderza w skrzydło od góry. Lądując należy trzymać nogi razem, lekko ugięte w kolanach. Po zetknięciu z ziemią staramy się nie biegać za latawcem, tylko wytracać prędkość poprzez przykucnięcie i uślizg. Pamiętamy o kontrolowaniu latawca i jeśli zluzują się linki, natychmiast robimy kilka kroków do tyłu, aby jak najszybciej napiąć je.

tlokitepedia