Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Długość linek, czy ma znaczenie?

Od dawna trwają spory na temat wpływu długości linek na zachowanie się latawca w powietrzu. Postanowiliśmy to sprawdzić, biorąc dwa identyczne latawce Rapace Condor 12 m.kw. Jeden był podpięty do standardowych linek, drugi natomiast otrzymał 2,5 m przedłużki.

Nasze proste doświadczenie wykonaliśmy jednocześnie latając w takich samych warunkach. Dwóch riderów, dwa wózki buggy i dwa latawce. 

Obalmy teraz kilka mitów:

  1. Długie linki - lepszy dolny zakres wiatrowy. Tak, ale należy pamiętać, że choćby latawiec miał 100 metrowe linki, bez wiatru nie poleci. Zaletą dłuższych linek jest wydłużenie drogi, jaką latawiec pokonuje przemieszczając się po oknie wiatrowym. Oznacza to, że przy wietrze pozwalającym na start skrzydła, latawiec sprowadzony z zenitu w stronę ziemi, będzie troszkę dłużej lecieć, co może być wystarczające do nabrania prędkości i prowadzenia skrzydła na wietrze pozornym. 
  2. Krótkie linki - lepszy górny zakres wiatrowy. Tak, ale też nie można przesadzać. Przy krótszych linkach, latawiec pokonuje krótszą drogę z power zone do krawędzi okna, przez co przypływ mocy nie trwa zbyt długo. W silnym wietrze operujemy latawcem głównie na krawędzi okna i nie potrzebujemy mocno pracować skrzydłem, aby uzyskać siłę pociągową. Dzięki krótkiej obecności w powerzone, latawiec jest zwyczajnie słabszy.
  3. Latawiec wolniej lata. Znowu nie do końca prawda. Oczywiście przy mega długich linkach, dojdzie dodatkowy opór powietrza, jaki tworzą linki. Rozpatrując kwestię prędkości skrzydła. Samo skrzydło porusza sie z bardzo podobną prędkością, czyli maksymalną dla danej prędkości wiatru. Natomiast jak wcześniej wspomnieliśmi, zmienia się droga jaką skrzydło musi pokonać. Co to oznacza. Jeśli przy wietrze o wartości x, latawiec osiąga prędkość 36 km/h, to znaczy, że w ciągu 1 sekundy pokonuje 10 metrów. W przypadku 20 metrówych linek, latawiec od ziemi do zenitu musi pokonać drogę 31.4 metra, co zajmie mu jakieś 3 sekundy. Wydłużając linki o 2,5 metra, droga wydłuża się o 5 metrów, czyli przelot będzie trwać 3.5 sekundy. Natomiast przy linkach 25 metrowych przelot trwać będzie prawie 4 sekundy. Wydaje się to być drobnostką, ale jednak zauważalnie wydłuża się czas w jakim latawiec leci od jednej do drugiej strony okna wiatrowego. 
  4. Dłuższe linki - więcej mocy. Tak, to był jeden z tych elementów, które udało się zauważyć i potwierdzić. Faktycznie na dłuższych linkach latawiec pozwalał dużo szybciej osiągnąć prędkość, w której kiter zrównywał się z latawcem. Również praca latawcem pozwalała na osiągnięcie większej prędkości, podobnie w przypadku zwrotu z downloopem. Latawiec przez dłuższy czas generował moc, co pozwalało na szybsze osiągnięcie predkości pozwalającej na ostrzenie.
  5. Zmienia się timing skakania. Tak, przy dłuższych linkach, czas zacięcia do skoku, kontry i sama długość lotu ulega zmianie. Jest to kolejny raz związane z tym, że latawiec pokonuje dłuższą drogę. Ma natomiast nieco większą moc i dysponuje nią przez dłuższą chwilę, co pozwala na oddanie wyższego i dłuższego skoku.
  6. Latawiec wolniej skręca, wolniej reaguje i robi loopa po większym okręgu. Zgadza się. Lawiec skręca i reaguje nieco wolniej niż na krótszych linkach. Ruch baru wywołujący skręt jest taki sam na krótkich czy długich linkach. Wychylenie skrzydła pozostaje więc identyczne. Wyobraź sobie, że latawiec podczas loopa kreśli zewnętrzym tipem i linkami stożek, którego czubek umiejscowiony jest na chickenloopie, a podstawe kreśli czasza. Kąt czubka stożka nie ulega zmianie w momencie gdy wydłużamy lub skracamy linki, natomiast latawiec, czyli podstawa jest bliżej lub dalej czubka, co oznacza, że skrzydło ma mniejszą lub większą drogę do pokonania. Właśnie dlatego wydaje się, że latawiec skręca wolniej i kręci szersze loopy.

Zmiana długości linek zdecydowanie wpływa na moc generowaną przez skrzydło. Warto mieć przy sobie zestaw, który w razie konieczności troszkę nam wydłuży linki. Być może, dzięki temu nie przesiedzisz na spocie, patrząc jak inni się bawią. Pamiętaj jednak, że zmiana długości linek wiąże się z nieco innym wyczuciem zacięcia do skoku. Na długich linkach, zacięcie trwa dłużej, na krótkich - krócej. 

Sprawdź ofertę linek w sklepie latawki.pl

tlokitepedia