Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Jak się ubrać?

Kwestia prawidłowego ubioru dotyczy każdego sportu, nie inaczej jest z landkitingiem. Odpowiedni ubiór jest w znacznym stopniu uzależniony od tego czy interesuje nas buggykiting, kitelandboarding czy klasyczny powerkiting.

Podstawową zasadą jest w miarę luźno! Ubiór nie powinien krępować ruchów, gdyż będziemy się przez to dodatkowo męczyli. Nie powinien być też przesadnie luźny, bo spodnie z krokiem w kolanach nie pozwalają raczej na szybkie bieganie.

Bez względu na rodzaj uprawianej aktywności, na chłodniejsze dni warto zakładać bieliznę termoaktywną, która szybko odprowadzi wilgoć z naszej skóry i poprawi komfort termiczny.

Do MTB
W przypadku, kiedy decydujemy się na jazdę na mountainboardzie, wystarczy, że ubierzemy w miarę luźne spodnie np. typu bojówki, lub krótkie spodenki poniżej kolan na cieplejsze dni. Uzupełnieniem tego powinien być klasyczny hoodie lub T-shirt. Polecamy T-Shirty z długim rękawem, gdyż kawałek materiału uchroni nas przed otarciami przy ewentualnym upadku. Buty na MTB powinny być z płaską podeszwą. Na początek warto mieć buty za kostkę, co daje dodatkową ochronę stawu skokowego. Jeśli jednak myślimy o robieniu tricków to dużo więcej swobody jest w butach poniżej kostki. Ważne jest aby but nie miał żadnych elementów, które mogą zaczepić się o footstrapy. W sytuacji awaryjne może nam utkwić noga w wiązaniu, a to może skończyć się nieprzyjemną kontuzją! Oczywiście obowiązkowym elementem ubioru na MTB jest kask. Dodatkowo na początku przygody warto zaopatrzyć się też w ochraniacze na kolana.

Do Buggy
W przypadku Buggy obowiązuje bardzo podobna zasada odnośnie ubioru. Staramy się jednak unikać ubrań z różnymi wystającymi sznurkami i elementami, które mogłyby przez przypadek wkręcić się w koło. Tu w przeciwieństwie do MTB, dobór obuwia jest dowolny. Oczywiście w japonkach raczej nie będziemy jeździć, natomiast wystarczą w zupełności klasyczne buty trekkingowe gdy jest chłodno lub typowe adidasy gdy jest cieplej.

Do powerkitingu
Tu mamy pełną dowolność ubioru. T-shirty, boardshorty. Lans i stylówa! Gdy skaczemy na plaży z kopnym piachem i nie obawiamy się rozbitych szklanych butelek, możemy śmigać na bosaka. Jeśli jednak przyjdzie nam skakać na łące, zdecydowanie polecamy buty za kostkę. Wybierając buty podobnie jak w przypadku MTB, polecamy płaską podeszwę. Dzięki temu gdy latawiec mocniej pociągnie, możemy ślizgać się po trawie, zamiast przebierać nogami w tempie strusia pędziwiatra. Podobnie wygląda kwestia lądowania, gdzie na butach z płaską podeszwą można wytracić prędkość za pomocą uślizgu.

tlokitepedia