Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Czym steruje się latawce 2-linkowe

Każdym latawcem wyposażonym w więcej niż jedną linkę można sterować, czyli decydować w którym miejscu okna wiatrowego, latawiec ma się znaleźć. 

Jest to o tyle istotne, że dzięki odpowiedniemu sterowaniu latawcem, można generować siłę pociągową oraz siłę nośną. Sterowanie latawcem jest również niesamowitą zabawą!

Uchwyty

paddedwriststraps.jpg
Do sterowania latawcem dwu linkowym, możemy wykorzystać klasyczne chwyty, które są niczym innym jak materiałową pętlą, owijaną wokół nadgarstka. Pętli takich używa się zarówno do latawców treningowych, jak i latawców przeznaczonych stricte do powerkitingu.

Sterowanie za pomocą uchwytów:

 

Bar
Kolejnym sposobem sterowania latawcem dwu linkowym, jest użycie prostego baru. jest do bardo wygodny sposób, pozwalający nawet na sterowanie jedna ręką. Sterowanie barem jest dużo łatwiejsze, latawiec zachowuje się znacznie spokojniej i bardziej przewidywalnie.

bar-2-linki.png

Dwu linkowy bar jest konstrukcją bardzo prostą. Można wyróżnić w nim takie elementy jak:
1. Linki łączące - są to linki na stałe wychodzące z baru, do których podłączane są linki sterujące latawcem.
2. Bar - jest to główny element, od którego cały układ bierze swą nazwę. Bar to na ogół aluminiowa bądź kompozytowa rurka, pokryta antypoślizgową pianką i o odpowiednio zabezpieczonych końcach.
3. Końcówka baru - na ogół bar zakończony jest plastikowymi końcówkami, które dzięki swojemu wyprofilowaniu, umożliwiają nawijanie linek. Większość producentów do końcówek podczepia specjalne gumki, które po nawinięciu linek chronią je, przed przypadkowym rozwijaniem.
4. Linki sterowe - są to linki prowadzące bezpośrednio do latawca i służące do sterowania nim.
5a. Przyłącze kitekillera do baru - punkt, który łączy kitekiller z latawcem w taki sposób, aby po puszczeniu baru, latawiec wylądował.
5b. Przyłącze kitekillera do pilota - punkt, który łaczy pilota z latawcem po puszczeniu baru.
6. Kitekiller - jest to podstawowy system bezpieczeństwa w tego typu barze. Na ogół jest to elastyczna linka, z jednej strony zakończona pętlą (do przyczepienia do bar pkt. 5a), z drugiej zaś opaską z rzepem (do przyczepienia do pilota pkt. 5b)

Przykład sterowania latawca dwu linkowego za pomocą baru:


 

tlokitepedia