Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Jak wybrać wiatromierz?

713kEU456-L._SX425_.jpgZaczynając przygodę z latawcami, musimy nauczyć się oceniać prędkość wiatru. Bardzo przydatny w tej kwestii jest tzw. wiatromierz, lub bardziej fachowo, anemometr. Jest to właśnie takie urządzenie, które potrafi powiedzieć nam "Hej! Wieje za mocno, dziś sobie odpuść!". Ocena siły wiatru bez niego jest bardzo nieprecyzyjna, a odczuwalny wiatr jest zależny od wielu czynników, m.in. od temperatury i wilgotności powietrza. Nawet bardziej doświadczeni kiterzy, chętnie wspierają się pomiarami z wiatromierza. Wiatromierz pokaże Ci też precyzyjne dane takie jak średnia oraz maksymalna siła wiatru. Na ich podstawie możemy ocenić, czy wiatr jest równy, czy też wieje szkwaliście i nieprzewidywalnie.

Jest na rynku kilka rodzajów wiatromierzy i warto przez chwilę zastanowić się nad tym, który będzie dla nas najlepszy. Do wyboru mamy wiatromierze kieszonkowe, nieco masywniejsze wiatromierze statywowe oraz ciekawy gadżet, jakim jest wiatromierz Vaavud, podpinany do naszego telefonu komórkowego z Androidem lub iOS.

Wiatromierze kieszonkowe to najmniejsze i najporęczniejsze z tych urządzeń. Ich wadą jest odczyt kierunkowy - to znaczy, że musimy ustawić wiatromierz dokładnie na wiatr, aby odczyt był miarodajny.

Wiatromierze statywowe są masywniejsze od kieszonkowych, mają też od spodu gwint taki sam, jak w aparatach fotograficznych. Zastosowanie gwintu pozwala na umieszczenie wiatromierza na statywie fotograficznym. W ten sposób, można pozostawić włączone urządzenie na czas np. przebrania się w ciuchy do latania. Po przebraniu się czeka na nas dokładna informacja, na temat warunków wiatrowych w jakich będziemy latać. Można też taki wiatromierz zostawić na czas, w którym latami. Będziemy w ten sposób wiedzieć, jaka była średnia i maksymalna prędkość wiatru w czasie naszych zmagań.

Wiatromierz Vaavud to bardzo wygodne i nowoczesne rozwiązanie. Jego pomiary są dość precyzyjne i co ważne, urządzenie nie wymaga własnego zasilania. Jest to też pierwszy na świecie ręczny wiatromierz pokazujący wykres wiatru na osi czasu. Urządzenie wymaga do prawidłowego działania telefonu z systemem OSx lub Android oraz zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Współpraca z telefonem daje dużo więcej możliwości prowadzenia statystyk wiatrowych, jest też bardzo wygodna.

Porównanie poszczególnych modeli wiatromierzy oraz ich funkcji znajdziesz w zestawieniu poniżej.


Skywatch
Xplorer 1
Skywatch
Xplorer 2
Skywatch
Xplorer 3
Skywatch
Xplorer 4
zdjęcie
pomiar jednokierunkowy
jednostki m/s, km/h, węzły, fps, mph
Prędkość chwilowa
Prędkość maksymalna
Prędkość średnia
Wykres prędkości w czasie
Pomiar temperatury
Wodoodporny
Wbudowany kompas
Wbudowany ciśnieniomierz
wbudowany gwint statywu
funkcje interaktywne
pokrowiec w zestawie
interfejs 1 przycisk 1 przycisk 1 przycisk 1 przycisk
Cena 149 PLN 179 PLN 275 PLN 375 PLNSkywatch
Eole
Skywatch
Meteos
Vaavud
zdjęcie
pomiar wielokierunkowy
jednostki m/s, km/h, węzły, fps, Bft m/s, km/h, węzły, mph, Bft
Prędkość chwilowa
Prędkość maksymalna
Prędkość średnia
Wykres prędkości w czasie
Pomiar temperatury
Wodoodporny
Wbudowany kompas
Wbudowany ciśnieniomierz
wbudowany gwint statywu
funkcje interaktywne
pokrowiec w zestawie
interfejs 4 przyciski 4 przyciski aplikacja w telefonie,
Ekran dotykowy
Cena 249 PLN 295 PLN 189 PLN
tlokitepedia