Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Jak wybrać spot?

Wybierz odpowiednie miejsce do latania!

Prawidłowe zachowanie latawca w powietrzu, bezpieczeństwo i przyjemność czerpana z zabawy w znacznej mierze zależy od wyboru miejsca - tzw. spotu.

Wiatr
Szukając spotu należy zwrócić uwagę, aby wiatr przepływał przez cały obszar możliwie z minimalną ilością turbulencji. Turbulencje to zaburzenia spowodowane np. przez: budynki, drzewa, wały. Nawet w odległości 100m za przeszkodą, mają one znaczny wpływ na zachowanie się wiatru a co za tym idzie na zachowanie się latawca.

Wiatr turbulentny, wiejący zza przeszkody, może być bardzo niebezpieczny - potrafi zaskoczyć pilota nieoczekiwaną zmianą swojego kierunku lub siły - dlatego należy go unikać i latać na otwartej przestrzeni.

Nawierzchnia
Drugą istotną kwestią jest nawierzchnia spotu. Unikamy miejsce, gdzie rośnie wysoka trawa, niskie krzaczki itp. Najlepsze są regularnie koszone łąki i pastwiska oraz plaże z ubitym piachem. Tych ostatnich w Polsce raczej nie ma za wiele, skupimy się więc na spotach trawiastych.

O ile w przypadku wózka Buggy równość podłoża nie odgrywa aż tak dużej roli, o tyle dla Mountainboard`a jest bardzo istotna. Pamiętajmy, że deska ma koła 8 lub 9 cali, które potrafią bardzo łatwo zablokować się na różnych nierównościach czy dołach. Buggy również znacznie łatwiej przejedzie po wysokiej trawie, która dla MTB będzie przeszkodą nie do pokonania.

Otoczenie
Staramy się dobierać spot tak, aby w jego pobliżu było jak najmniej dodatkowych elementów. Od strony, z której wieje wiatr (nawietrzna) nie powinny być wysokich słupów, linii energetycznych, drzew, domów czy mostów. Takie elementy jak wcześniej wspomnieliśmy zaburzają przepływ wiatru. Również od strony, w którą wieje wiatr (zawietrznej) nie są wskazane dodatkowe elementy krajobrazu, gdyż zbyt bliskie podjechanie, może skończyć się koniecznością ściągania latawca z drzewa lub innej przeszkody. Nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Pamiętajmy więc, że latawiec ma ok 25 metrów długości linki, więc powinniśmy mieć na zawietrznej zawsze 2 długości linek zapasu, aby w razie konieczności móc bezpiecznie wylądować skrzydło.

tlokitepedia