Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Ray Merry i Andrew Jones

Jeśli chcesz się dowiedzieć, kto stworzył jeden z pierwszych latawców komorowych z grupy powerkites, trafiłeś w odpowiednie miejsce! Ray Merry i Andrew Jones to dwóch brytyjczyków, którzy na początku lat 70-tych, założyli firmę Flexifoil.

Podstawą do stworzenia firmy, była ich pierwsza konstrukcja - Stacker 6. Latawiec ten, był jednym z pierwszych latawców miękkich o budowie komorowej. Skrzydło to, sterowane było dwiema linkami, podłączonymi do tipów latawca. W samych tipach, umieszczone były natomiast usztywniające pręty. Nie był to więc w pełni miękki latawiec, znany z dzisiejszych produkcji. Było to natomiast skrzydło, które natchnęło wielu fanów latawców. Dzięki Ray`owi i Andrew produkcja latawców obrała zupełnie nowy kierunek, można więc śmiało powiedzieć, że zawdzięczamy im powstanie zupełnie nowego sportu wiatrowego.

Firma Flexifoil dzięki Stackerowi odniosła całkiem spory sukces, a sam latawiec jest cały czas rozwijany i dostępny w sprzedaży. Stacker cieszy się bardzo dużym powodzeniem jako latawiec treningowy i do zabawy. Ciekawą właściwością Stackera, jest możliwość podłączenia jednocześnie kilku skrzydeł, tworząc charakterystyczną drabinkę.

Stacker_0003_Stacker-001.jpg

Obecnie Ray i Andrew oferują pełen wachlarz produktów, począwszy od prostych treningówek, poprzez bardzo zaawansowane latawce pompowane i deski kitesurfingowe, skończywszy na jednych z najlepszych wózków buggy.

Bardzo ważnym latawcem w historii nie tylko marki Flexifoil, ale całego świata powerkitingu, był model Blade, który zrewolucjonizował i całkowicie zmienił podejście do skoków na nogach. Blade uznawany jest za niedościgniony wzór maszyny do skoków. Oczywiście wśród konstrukcji czterolinkowych.

tlokitepedia