Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

George Pocock

Charvolants2.jpgGeorge Pocock (1774–1843) brytyjski nauczyciel, twórca pojazdu "Charvolant", czyli napędzanej latawcem dorożki.

Pocock od młodych lat fascynował się latawcami, których często wykorzystywał do podnoszenia większych bądź mniejszych obiektów. W późniejszych latach został nauczycielem w Prospect Place w Bristolu, gdzie wraz ze swoimi uczniami przeprowadzał latawcowe doświadczenia.

W 1820 roku rozpoczął eksperymenty nad latawcem, który mógłby unieść człowieka. Udało mu się to po czterech latach. W 1984 roku, używając latawca o powierzchni 9 m.kw, wyniósł swoją córkę  Marthe, na wysokość 82 metrów. Parę miesięcy później, eksperyment powtórzył ze swoim synem, którego udało się przetransportować za pomocą latawca na 60 metrowy klif.

Gdy George potwierdził, że możliwe jest podnoszenie ładunków za pomocą latawca, zaczął eksperymentować z możliwością przesuwania ich po ziemi. Badając różne kombinacje latawców, doszedł do wniosku, że niewielka ilość dużych latawców, jest w stanie poruszyć dorożkę. 

W 1986 roku, Pocock opatentował pojazd zwany "Charvolant", który można określić jako pierwowzór dla współczesnego buggy. Była to klasyczna dorożka, do której podłączone zostały dwa duże latawce, na pojedynczych linkach (457-459 metrów). W swojej książce "The Aeropleustic Art or Navigation in the Air by the use of Kites, or Buoyant Sails", George podaje, iż udało mu się uzyskać maksymalną prędkość 32 km/h.

Charvolant udowodnił swoją skuteczność podczas wielu testowych przejazdów. W czasie jednej takie wyprawy z Bristolu do Marlborough, Charvolant wyprzedził wóz pocztowy, uznawany w tamtych czasach za najszybszy środek transportu. 

Pojazd nie zdobył jednak szerokiego uznania. Jego obsługa była bardzo skomplikowana, a dodatkowo bardzo dynamicznie zaczął rozwijać się transport kolejowy.

Charvolant.jpg

 

tlokitepedia