Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Rodzaje desek do kitesurfingu

W zależności od formy kitesurfingu, jaką planujemy uprawiać, mamy do wyboru szereg różnych desek.

Nie będziemy wymieniać różnic między producentami, omówimy natomiast ogólny podział i budowę poszczególnego rodzaju deski.

1. Twintip

pic.jpg

Deska twintip, to ta najbardziej klasyczna i typowa dla kitesurfingu deska. Jest ona symetryczna więc nie ma różnicy między "rufą" a "dziobem" deski. Możemy na niej pływać zarówno w lewą jak i prawą stronę.

Deska taka, charakteryzuje się umieszczonymi padami i strapami tak, jak w desce snowboardowej. Czyli lekki rozkrok, pięty do wewnątrz, palce na zewnątrz (pozycja tzw. na kaczkę). W każdym rogu deski znajdują się tzw. finy, czyli niewielkie "mieczyki", które stabilizują tor płynięcia, zapobiegając dryfowaniu z wiatrem. Deski twintip stosowane są zarówno do freerid`u jak i freestyle. W tego typu deskach mamy do wyboru pełną paletę twardości, kolorów i rozmiarów. Duże deski traktowane są jako słabowiatrowe i freeride`owe. Natomiast mniejsze sprawdzają się we freestyle`u.

Coraz większą popularnością cieszy się montowanie butów wakeboardowych do kitesurfingowej deski twintip, dzięki czemu kitesurfer ma większą kontrolę nad deską i może robić tzw. tricki na powerze.

2. Race

cabrinhavmgback.jpgcabrinhavmg.jpg

Są to deski kierunkowe. Kształtem przypominają deski windsurfingow. Posiadają cztery strapy, po dwa na stronę. Mają szerszą rufę niż deski windsurfingowe, bardziej wypłaczszony dziub i nie posiadają mocowania na maszt bądź skrzynki mieczowej. Deska taka ma na ogół trzy długie finy w części rufowej, dzięki którym deska utrzymuje obrany kierunek i nawet przy mocny wietrze nie ma tendencji do dryfowania

3. Wave

 cabrinhatrigger2014_wave.jpg

Są to deski podobne do surfingowych. Służą do pływania z kite`m po falach. Mają bardziej wrzecionowaty kształt, na ogół mają dwa strapy bądź nie mają ich w cale. Praktycznie większa część powierzchni deski pokryta jest padem (pianką przeciwpoślizgową), co zapewnia swobodę w doborze ulubionej pozycji. Deski takie nadają się świetnie do freeride`u, a ich żywiołem jest fala. W części rufowej, dość blisko siebie umieszczone są najczęściej trzy finy, pozwalające na szybkie zwroty i zmiany kierunku.

4. Hydrofoil 

06.jpg

Hydrofoil to bardzo ciekawa konstrukcja, zbudowana z deski będącej podstawą do stania, oraz specjalnego miecza, zakończonego czymś w kształcie "samolocika". To właśnie ten samolocik sprawia, że górna część przy odpowiedniej prędkości, zaczyna "unosić" się nad wodą. Podobną zasadę stosuje się w wodolotach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, na desce praktycznie nie czuć fal, a opory są minimalne. Hydrofoil pozwala osiągać niesamowite prędkości. Jednocześnie hydrofoli jest deską pozwalającą najmocniej ostrzyć na wiatr. Wadą tej konstrukcji jest konieczność pływania na głębokiej wodzie, gdyż łatwo uszkodzić część podwodną, o dno, kamienie czy inne paskudztwa. 

tlokitepedia