Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Kitesurfingowe Ciekawostki

Jak w każdym sporcie, również i w kitesurfingu jest kilka rzeczy, które znacznie ułatawiają pływanie i eksploatację sprzętu. 

 1. Pompuj latawiec dopiero po całkowitym rozwinięciu go na ziemi. W przeciwnym razie, balony w tubach mogą zostać skręcone, nie do końca się napompować lub nawet pęknąć.
 2. Nawijaj linki na bar tak, aby ruch ręki przypominał 8-mkę, a nie 0. Zapobiega to skręcaniu się linek wokół siebie.
 3. Regularnie sprawdzaj długość linek. Linki mają tendencję do rozciągania się, co może prowadzić do dziwnego zachowania się latawca. Można różnice w długości linek lekko korygować, przesuwając supełki, do których są przyczepiane.
 4. Wybieraj trapezy, które szybko można rozpiąć tylko z jednej strony. Jeśli będziesz czekał na nadejście pomocy, możesz rozpiąć trapez i położyć się brzuchem na desce bądź tratwie zrobionej z latawca. 
 5. Zawsze staraj się mieć przy sobie nóż hakowy. Większość producentów trapezów dostarcza taki nożyk w zestawie. Może się kiedyś zdarzyć, że będziesz potrzebował szybko przeciąć linki latawca, nie chowaj więc nożyka do szuflady tylko miej przy sobie.
 6. Jeśli lądujesz latawiec samodzielnie, sprowadź go tak, aby zawisł przy ziemi. Następnie użyj zrywki tak, aby latawiec pozostał na leashu.Leash przyczep do deski, a samą deskę przysyp piaskiem. Możesz teraz spokojnie podbiec do latawca i go zabezpieczyć.
 7. Jeśli schodzi Ci z balona powietrze, prawdopodobnie ma dziurę. Najłatwiejszym sposobem na znalezienie dziury, jest wyjęcie balona z tuby, zanurzenie go w wodzie z mydłem, a następnie napompowanie. W miejscu nieszczelności pojawią się bańki mydlane. Odznacz to miejsce np. markerem, wypłucz balon, wysusz i załataj.
 8. Nie zwijaj latawca za każdym razem tak samo. Materiał od rutynowego zwijania może się w pewnym miejscach rozciągać, co potrafi zmienić charakterystykę skrzydła.
 9. Zwijaj latawiec najpierw od jednego tipu do środka, a następnie od drugiego tipu do środka. Zwijaj zawsze wzdłuż głównej tuby, tak aby tuby poprzeczne wypadały do siebie równolegle. Dzięki temu nie zablokujesz zaworów spustowych i latawiec szybciej pozbędzie się powietrza z tub.
 10. Jeśli masz latawiec zamkniętokomorowy, rozsuń rzep lub suwak, który znajduje się na środku skrzydła, następnie tip zawietrzny połóż na nawietrznym. Latawiec będzie złożony w tym momencie jak kanapka. Połóż na obu tipach bar z linkami i nawiń latawiec na bar, tak aby bar był przy krawędzi spływu. W ten sposób szybko zwiniesz skrzydło, jednocześnie wypuszczając z niego powietrze.
 11. Po wypuszczeniu z latawca pompowanego powietrza, pamiętaj aby zamknąć zawory! Dzięki temu zabezpieczysz balony, przed dostaniem się piasku do ich środka.
tlokitepedia