Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Kite-safari pod Żaglami

 

kiteboarding_cruise_kiteworld_travel_header03.jpg

Ekipa Latawki.pl przetestowała wyjazd typu kite-safari pod żaglami, wkrótce opiszemy tu nasze wrażenia i uwagi.

Wstęp

Jest to poradnik dla osób posiadających żeglarskie uprawnienia - jak taki rejs zorganizować i gdzie szukać informacji.

Osoby bez uprawnień, a także bez doświadczenia żeglarskiego zapraszamy na organizowane przez nas rejsy. Jeśli macie grupę min. 5 osób, a brakuje Wam Skippera (kapitana z uprawnieniami) wybierzcie wspólnie termin (od soboty - do soboty) i napiszcie do nas, a przygotujemy dla Was opcje na wyjazd dedykowany dla Waszej ekipy. Istnieje możliwość przeprowadzenia szkoleń kitesurfingowych w trakcie rejsu.

Jeśli jesteś Skipperem - kitesurferem, który poszukuje informacji jak zorganizować ze znajomymi wyjazd pod żagle i na kite'a w jednym, dalsza część artykułu jest przeznaczona dla Ciebie.

Od czego zacząć?

Zacznij od zebrania ekipy. To ważne, aby od samego początku wiedzieć, ile osób będzie uczestniczyć w rejsie, aby znaleźć odpowiedni do Waszych potrzeb jacht.

Kolejnym krokiem jest właśnie znalezienie jachtu. W trakcie naszego researchu pod hasłami "Chorwacja czarter jachtów" po polsku, angielsku i w kilku różnych wariacjach, w większości natykaliśmy się na strony przedstawicieli agentów pośredników. Mało gdzie były faktyczne dostępności online, a różnice cenowe na tej samej klasy jachty na różnych stronach potrafiły sięgnąć stosunku 1:2 (na jednej stronie ten sam jacht za 1400 EUR, na innej za 2800 EUR, na ten sam termin). W końcu - Eureka! znaleźliśmy dokładnie to czego szukaliśmy - Międzynarodowy system rezerwacji jachtów online, pod adresem yachtguru.pl. Na tej stronie są rzetelne dostępności online, bardzo szeroki asortyment i konkurencyjne ceny.

Wybierając jacht pod wycieczkę kitesurfingową, zwróć uwagę nie tylko na ilość osób, którą jacht pomieści, ale też na jego wielkość. Porównaj różne oferty i wybieraj te, w których jachty są dłuższe i szersze, to bezpośrednio przekłada się na ilość miejsca pod pokładem - a miejsce jest ważne, bo sprzęt kitesurfingowy trochę miejsca zajmuje - Latawce, deski, trapezy... A na jachcie miejsca nigdy nie jest za dużo - zatem nie utrudniaj sobie życia, weź to pod uwagę i nie wybieraj najmniejszej dostępnej dla danej liczby osób jednostki, bo jest najtańsza.

Jeden z kingstone'ów (czyli jedną z toalet) przeznaczycie na schowek na deski. Jak nietrudno się domyślić, w związku z tym jacht musi być wyposażony w przynajmniej dwa kingstone'y. Dobrze, gdy jacht ma spory forpik - tam trzymać będziecie plecaki z kite'ami i bary. Jacht musi być wyposażony w ponton z silnikiem, ponton stanowi dodatkową asekurację dla kiterów. Super opcją jest zabranie na rejs deski lub desek SUP - nie tylko jako alternatywy na momenty, gdy nie wieje. SUP wypuszczony na cumie kilkanaście metrów z wiatrem za zakotwiczonym jachtem stanowi miejsce, w którym kajter może usiąść i chwilę odpocząć. Warto też pomyśleć o lince wake'owej - jacht może nie pociągnie wakeboardera na typowej desce wake'owej (za mała prędkość), za to jeśli macie deskę surf / wave to ta zabawa zadziała, tak samo z SUPem.

Wybierając jacht, trzeba wybrać też akwen, na którym będzie Wam dane pływać. Jeśli jesteście ekipą kite-ogarniaczy, którym nie straszne startowanie kite'a z jachtu na głębokiej wodzie, to w zasadzie poszukujecie po prostu wietrznego akwenu. Dla zaawansowanych kitesafari to super opcja na foilboarding, chociaż trzeba przyznać, że deska z masztem i skrzydłami to najbardziej nieporęczny element, jaki można sobie wyobrazić do przechowywania na pokładzie jachtu.

Jeśli macie na pokładzie osoby początkujące, albo w ogóle kursantów, którzy będą się uczyć od zera, trzeba przewidzieć taki akwen, na którym dostępne będą odpowiednie, piaszczyste spoty do startowania i lądowania latawców.

Wkrótce opiszemy metodę na startowanie kite'a z jachtu na głębokiej wodzie oraz "jak asekurować jachtem kitesurfera".

Stay in touch!

Wojtek z Latawki.pl

tlokitepedia