Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Odchudzanie deski

Decydując się na freestyle z mountainboardem, w pewnym momencie zaczniesz robić tricki z rotacją deski. Zauważysz w tym momencie, że Twoja deska mogłaby być ciut lżejsza, węższa, generalnie poręczniejsza. 

Zapraszam do przeczytania tutoriala na temat wycinania deski, na przykładzie Trampy o długości 898 mm, truckami skate i podgięciem 15 st. 

_MG_4676_copy.jpg

Większość elementów tutoriala jest wspólnych, natomiast należy pamiętać, iż deski różnią się konstrukcyjnie! Trampa jest deską o jednolitej konstrukcji decka (pure carbon). W przypadku desek z drewnianym rdzeniem należy poszukać wcześniej informacji jak bardzo można ingerować w jej konstrukcje. Przykładowo MBS Pro90 można zwęzić o ok. 1cm z każdej strony (do odkrycia rdzenia), ale trzeba deskę zabezpieczyć przed wilgocią!

Krok 1: Nawiercanie otworów

Pierwsze podejście do customizingu, to wycięcie dziur pod strapami. Taki zabieg może odchudzić deskę o parę ładnych gramów. Pamiętać należy, aby w deskach w pełni kompozytowych (jak Trampa) odległości między otworami nie były mniejsze jak 20 mm, natomiast w deskach drewnianych 30 mm.

deck-wyciety.JPG

Do wycięcia otworów potrzebujemy bardzo dobrej wiertarki oraz bardzo dobrej otwornicy. Otwornica musi być jednolitym kawałkiem metalu. Potrzebny będzie też pilnik do obrobienia krawędzi otworów oraz miseczka z wodą.

Pilnik będzie potrzebny też do ostrzenia otwornicy gdyż zużywać się ta będzie w tempie ekspresowym. Praktycznie po każdych 6 otworach trzeba w otwornicy zaostrzyć zęby.

Wzór w jaki wytnie się otwory jest dowolny. Ja zdecydowałem się na klasyczne 18 otworów, otwornicą 28mm. W przypadku mojego 13 warstwowego decku zabiegiem tym udało się zejść z 2464 gram na 2284 gram. Co istotne deska po zabiegu deska nie straciła nic na sprężystość i sztywności, a na wadze zszedłem 180 gram.

Krok 2: Trymowanie decku

Do tego zadania musimy przygotować się troszkę bardziej. 
Najpierw kompletujemy narzędzia:

Prace zaczynamy od sklejenia ze sobą kartek papieru aby uzyskać arkusz o długości odpowiadającej długości deski od tipu do tipu. Następnie markerem na papierze odrysowujemy kształt orginalnego decku. Osobiście sugeruje przymocować arkusz za pomocą śrubek od handlegraba. Dzięki temu nie lata.Po odrysowaniu szablonu zaczynamy go wycinać.

odrysowac-i-wyciac-szablon.jpg

wyciac-szablon-z-ksztaltem-orginalnej-deski.jpg

Mając już wycięty szablon, składamy go na 4 części tak jak kiedyś się wycinanki robiło.

zlozyc-szablon-na-cztery.jpg

Po dokładnym złożeniu wycinamy interesujący nas kształt.

wyciac-interesujacy-nas-ksztalt.jpg

Dzięki złożeniu wystarczy raz wyciąć kształt i odbije się on na pozostałych trzech ćwiartkach deski.

Rozkładamy wycięty szablon i patrzymy czy nie trzeba by go gdzieś jeszcze przyciąć, podciąć, wytaliować. Generalnie weryfikujemy co i jak bo później już będzie ciężko coś zrobić.

rozlozyc-i-sprawdzic-czy-sie-podoba.jpg

Jeśli wszystko się podoba, to wyklejamy na krawędziach decku taśmę malarską.

wykleic-tasme-malarska-na-decku.jpg

A następnie odrysować markerem na decku wcześniej wycięty szablon.

odrysowac-szablon-na-decku.jpg

Z tak przygotowanym deckiem zmierzamy do garażu w celu wycięcia.
Pewnie zastanawialiście się po kiego grzyba filcowe podkładki. Należy je przykleić do wyrzynarki inaczej strasznie zrysujemy deck a tego pewnie byście nie chcieli ;P

Deck należy ściskami stolarskimi przymocować do stołu/krzesła tak aby nie latał. Wyrzynając należy dodatkowo dociskać deck i starać się aby deck nie wpadał w wibracje. Im mniej wibruje – tym łatwiej się tnie.

Samo cięcie jest banalnie łatwe i zajmuje ze 20 minut. Brzeszczot do metalu idzie jak nóż w masło. Aż chce się rżnąć.

Po wycięciu jednej strony nie zaczynamy od razu z drugą! Nic z tego! Najpierw bierzemy w łapę pilnik i ładnie gradujemy świeżo wyciętą stronę. Drobna uwaga – ściągamy pilnikiem od górnej krawędzi w dołu a od dolnej krawędzi do góry. W ten sposób ładnie fazują się krawędzie cięcia a włókno węglowe się nie strzępi. Po pilniku czas na papier ścierny. Dość gruby, 10 ruchów po krawędzi wystarczy.

wyciac-deck.jpg

Generalnie jeśli wycinamy prosty kształt, jak u mnie, to cały proces wycinania nie trwa więcej jak 40 minut.

Na końcu możemy pokusić się o dodatkowe malowanie lub inne działania nadające indywidualny charakter deski.

3_copy.jpg

tlokitepedia