Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Kitelandboarding: Skok

skok-big.JPG

Skoro tu trafiłeś, to pewnie chciałbyś nauczyć się skakać podczas jazdy na mountainboardzie! Bardzo dobra koncepcja! Przejdźmy więc do dzieła.

W tym artykule zakładamy, że umiesz już skakać na nogach, czyli zasada zacięcia latawca i kontry jest Ci znana. Dlatego nie będziemy omawiać dokładnie kwestii prowadzenia latawca.

Jeśli jeszcze nie wiesz jak skakać z latawcem, to przejdź do tego artykułu:

Teoria skoku z latawcem pociągowym 

Skok z latawcem na mountainboardzie to podstawowy trick, który jest trickiem wyjściowym dla kolejnych bardziej skomplikowanych ewolucji.

W prawidłowo wykonanym skoku wyróżniamy pięć podstawowych etapów:

Etap 1 - wyjście do skoku
Aby wykonać prawidłowy lot z latawcem, należy zsynchronizować ze sobą pracę zarówno latawca jak i deski. W pierwszym etapie ustawiamy deskę na klasycznym halsie. Musimy pamiętać, aby nie ostrzyć w tym momencie zbyt na wiatr, gdyż przez to złapiemy uślizg i wytracimy prędkość. Staramy się jechać swobodnie pół wiatrem, lub nawet lekko z wiatrem.

Etap 2 - zacięcie do skoku
Skok zaczynamy od ustawienia latawca mniej więcej na godzinie 10:30 lub 13:30. Następnie zacinamy latawiec do zenitu. Gdy tylko latawiec zacznie skręcać w stronę zenitu, lekko przykucamy jednocześnie naciskając piętami na krawędź deski. Dzięki temu tuż przed skokiem wyostrzymy na wiatr, dodatkowo napinając linki latawca i tym samym zwiększając jego prędkość. Cały czas kierujemy latawiec w stronę zenitu.

Etap 3 - wybicie
Po przykucnięciu i wyostrzeniu poczujemy, że latawiec zaczyna nagle generować dużo mocy. W tym momencie, należy wybić się z nóg.  Staramy się wybić z obu nóg równomiernie, aby nie nadać sobie rotacji. Jednocześnie zaciągamy bar latawca, aby wygenerować dodatkową moc. Koniec tego etapu jest też najwłaściwszym momentem do zainicjowania tricku.

Etap 4 - lot
Będąc już w powietrzu, musimy pamiętać o kontrze, czyli skręceniu latawcem z powrotem w obranym kierunku jazdy, tak aby skrzydło było nad naszą głową. Cały czas w locie staramy się mieć zaciągnięty bar i kontrolujemy pozycję latawca. W czasie lotu latawiec powinien tuż nad naszą głową. W tym etapie dokańczane są tricki zainicjowane na koniec wybicia.

Etap 5 - lądowanie
Gdy poczujemy, że zaczynamy opadać w stronę ziemi, należy odprowadzić latawiec na interesujący nas hals. W tym celu należy wykonać dwie podstawowe czynności. Skręcić delikatnie latawcem w odpowiednią stronę. Nie może to być zbyt mocne opuszczenie latawca, gdyż spowoduje duże przyspieszenie poziome i może skończyć się nieprzyjemnym upadkiem. Należy tak poprowadzić latawiec, aby nabrać nieco prędkości z wiatrem. Następnie ustawiamy deskę w kierunku, w którym lecimy. Przednią nogę mamy lekko wyprostowana i uniesioną ku górze. Tylna noga lekko ugięta. Pamiętaj, przód deski musi być uniesiony, a tył lekko opuszczony. Dzięki temu wylądujesz miękko i od razu będziesz mógł odejść na hals. Staraj się nie lądować deską w poprzek kierunku lotu, gdyż spowoduje to bardzo szybkie wyhamowanie, co stanowi spore obciążenie dla stawów.

tlokitepedia