Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Przegląd latawców racebuggy

Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że jest to przegląd latawców dostępnych w Polsce w ofercie na rok 2014. Jest możliwe, że poszczególne modele doczekały się swojej następnej generacji.

Na pewnym etapie landkite`owej przygody, zaczynamy zastanawiać się, w którą stronę chcemy zmierzać. Najpierw rozwijamy się ogólnie, próbując różnych form, jak deski MTB czy wózek Buggy. Pojawia się jednak w pewnym momencie pytanie, co dalej. Jedni odkrywają w sobie potrzebę wykonywania długich, wysokich lotów połączonych z trickami, inni są zafascynowani prędkością.

Obie ścieżki wymagają specyficznego doboru sprzętu, którego na rynku jest całkiem sporo. W tym artykule skupimy się jednak na sprzęcie, który pozwoli wykręcać konkretne prędkości w połączeniu z wózkiem buggy.

Nie myśl jednak, że weźmiesz w ręce wypasioną żyletę i od razu będziesz mistrzem świata. Latawce race, są bardzo wymagającymi konstrukcjami, nie mówiąc nawet, że szybka jazda wymaga sporo rozwagi i skupienia. Osiągnięcie 40 czy 50 km/h nie stanowi problemu na lepszym latawcu DSS. Zabawa zaczyna się jak przekraczasz 70-tkę, a do tego stworzone są latawce race! Świat zaczyna bardzo szybko przemieszczać się, a każdy fałszywy ruch latawcem czy wózkiem może doprowadzić do bolesnej wywrotki.

Decydując się na ścieżkę prędkości - zacznij od spokojnych latawców race, które znacząco podniosą Twój własny rekord prędkości.

Dla kompletnie początkującego

Jeśli tak naprawdę masz za sobą dopiero kilka godzin jazdy w buggy, ogarniasz skręcanie, halsowanie, powrót do miejsca startu, możesz sobie pozwolić na mocniejszego fullpowera, który pozowli Ci przekroczyć 50 km/h. Latawce takie charakteryzują się średnim aspect ratio, najczęściej występują w rozmiarach nie przekraczających 8 m.kw oraz łatwo się prowadzą. Niestety wspólną wadą może być winda, która w racekites nie jest porządana.

Twister_029.jpgPeter Lynn Twister
Bardzo sympatyczny latawiec, o płynnej charakterystyce. Jego największą zaletą jest harmonijne oddawanie mocy. Wadą dla racebuggy jest winda, która potrafi czasem mocno zaskoczyć. Twister to bardzo popularny i uniwersalny latawiec. Spokojnie pozowli osiągnąć przyzwoitą prędkość, jest przy tym bardzo stabilny.
Latawiec występuje w rozmiarach: 3.0, 4.0, 5.5 oraz 7.5 m.kw

toxic.jpgHQ Toxic
Nad latawcem tym HQ Powerkites pracowało przeszło 3lata! Toxic w założeniu miał być następcą Crossfire 2, okazało się jednak, że wyznaczył zupełnie nowy rozdział. Celem, który HQ chciało osiągnąć, był latawiec o sporym ciągu bocznym, niesamowicie stabilny oraz dający kopa przy pracy hamulcami.
Latawiec występuje w rozmiarach: 2.0, 3.0, 4.0, 5.0, 6.5, 8.0 m.kw

method.jpgOzone Method
Bardzo fajny, stabilny latawiec od Ozone. Dzięki zastosowaniu diagonalnej uzdy, Ozonowi udało się znacznie poprawić reakcje skrzydła na polecenia kitera oraz sprawić, że moc generowana przez latawiec oddawana jest liniowo i przewidywalnie. Method jest nie docenionym na polskim rynku latawcem, a ma olbrzymi potencjał.
Latawiec występuje w rozmiarach: 2.3, 3.0, 4.0, 5.0, 6.5 m.kw

zebra_z1.jpgZebra Z1
Zebra jest marką przejętą przez Libre Powersails. Model Z1 powstał z myślą o średniozaawansowanych użytkownikach, którzy chcą stawiać pierwsze kroki wyścigach. Łatwość prowadzenia, szybki start i stonowany charakter latawca, pozwala osiągać spore prędkości przy jednoczesnej pełnej kontroli.
Latawiec występuje w rozmiarach: 1.5, 2.5, 3.4, 4.0, 5.0, 6.5, 8.0, 10.0 m.kw

ventura.jpgWolkenstürmer Ventura
Niemiecki producent stworzył bardzo przyjemne skrzydło, dedykowane początkującym fascynatom kitebuggy. Z tym latawcem z powodzeniem zaczniesz jazdę. Jego stabilność i harmonicznie oddawana moc sprawia, że Ventura zyskała wielu fanów i jest często używana jako latawiec szkoleniowy.
Latawiec występuje w rozmiarach: 1.8, 2.5, 3.5, 5.0 m.kw


Dla średniozaawansowanego

Zakładam, że panowanie nad latawcem masz już w małym palcu. W tej grupie znajdziesz latawce, potrafiące już naprawdę solidnie rozpędzić Twój wózek. Moc tych skrzydeł pozwoli Ci przekroczyć kolejny próg prędkości - 70 km/h, jednocześnie są one dalej dość łatwe w pilotażu. Wymagają jednak dużo więcej uwagi, pozwalają jeździć ostrzej na wiatr. Często dalej posiadają widnę, która potrafi troszeczke pokrzyrzować nasze plany.

electra.jpgWolkenstürmer Elektra II
Konstruktorzy w nowej odsłonie Elektry, postawili na stabilności i płynność. Latawiec został stworzony by dosłownie połykać szkwały. Zminimalizowana uzda, którą zastosowano w skrzydle, ma na celu ograniczenie zawirowań powietrza przy czaszy oraz poprawienie reakcji na nasze polecenia. 
Latawiec występuje w rozmiarach: 3.2, 4.0, 5.0, 6.3, 8.0, 10.5, 13.0 m.kw

Vampir3_3.jpgLibre Vampir II
Nowa odsłona Vampira to całkowicie przeprojektowana konstrukcja, którą można określić jako high-end średniej klasy. Swoją wydajnością zbliża się do bardzo zaawansowanych latawców. Pomimo to, Vampir 2 jest łatwiejszy w prowadzeni i mniej wymagający od skrzydeł dla profesjonalistów.
Latawiec występuje w rozmiarach: 1.8, 2.3, 3.0, 4.0, 5.2, 6.5, 8.0, 10.5 m.kw

blurr.jpgFlexifoil Blurr
Blurr został opracowany, aby w maksymalnym stopniu wykazać się w kategorii szybkości oraz stabilności. Szeroka krawędź natarcia zapewnia stabilność i wraz z zamkniętymi komórkami przy ich końcu, trzyma je cały czas napełnione co redukuje szarpnięcia.
Latawiec występuje w rozmiarach: 2.5, 3.5, 5.0 m.kw
 

pkd-century.jpgPKD Century Soulfly
Dzięki wyjątkowo łagodnej i bardzo przewidywalnej charakterystyce, świetnej reakcji na ruchy manetką i pracę hamulcami, Century II bardzo szybko zyskał sobię rzeszę zagorzałych fanów. Potwierdzeniem jest wielu zawodników, którzy właśnie z tym latawcem w rękach zaczynali swoją karierę i zdobywali podium na zawodach.
Latawiec występuje w rozmiarach: 2.2, 2.8, 3.5, 4.5, 5.5, 6.7, 8.0, 10.0 m.kw

z2.jpgZebra Z2
Ten kite zaskoczy cię swoją wydajnością. Latawiec w brew pozorom nie jest super drogi, a potrafi całkiem sporo. Zmniejszenie oporów jakie skrzydło generuje na wiatr oraz lekkie materiały czyni ten latawiec ekstremalnie szybkim.
Latawiec występuje w rozmiarach: 2.5, 3.0, 3.5, 4.3, 5.0, 6.0, 7.0, 8.5, 10.0, 12.0, 14.0 m.kw

Reactor_023.jpgPeter Lynn Reactor v3 
Konstruktorzy Peter Lynn stworzyli stabilne wybaczające błędy skrzydło zapewniające bardzo dobrą kontrolę sterowania. Przy projektowaniu Reactora postawione były dwa cele - minimalna winda oraz łatwość sterowania. W ten sposób powstał latawiec, który zapewniabezstresowe osiąganie ogromnych prędkości.
Latawiec występuje w rozmiarach: 2.2, 2.8, 3.5, 4.4, 5.5, 6.8, 8.6, 10.8 m.kw

 

Dla zaawansowanego

W tym momencie wkraczamy w świat bezkompromisowej jazdy. Pilotarz latawców typowo wyścigowych jest dość trudny i wymagający. Skrzydło takie, potrafi jednak odwdzięczyć się niesamowitymi prędkościami, ciasnymi zwrotami i kto wie, być może 1 miejscem? Tu naprawdę trzeba wiedzieć co chce się zrobić z latawcem, a każdy błąd może nas kosztować bardzo nieprzyjemny upadek, lub zniszczenie sprzętu. Zdecydowanie tylko dla ludzi, którzy faktycznie obsługe latawca mają w małym palcu!


Z3.jpgZebra Z3

Modele Z1 i Z2 zyskały szacunek użytkowników w świecie race buggy. Zebra przez 2 lata intesywnie pracowała nad rozwojem swojej koncepcji. Wynikiem ich prac jest Zebra Z3. Skrzydło to podnosi poprzeczkę na wyższy poziom!
Latawiec występuje w rozmiarach: 2.7, 3.2, 3.8, 4.5, 5.4, 6.5, 7.7, 9.0, 10.5, 12.0, 14.0, 16.0 m.kw

1171xx_prodigy_key.jpgHQ Prodigy
Prodigy to jeden z tych latawców, które stworzono do osiągania niewyobrażalnie dużych prędkości. Jeśli jesteś już sprecyzowanym riderem i chcesz poczuć szybkość, której możesz jedynie doświadczyć jadąc autem na autostradzie, to Prodigy będzie idealnym wyborem. Z tym skrzydłem pobijesz w oka mgnieniu swoje życiowe rekordy.
Latawiec występuje w rozmiarach: 3.4, 4.2, 5.5, 6.7, 8.2, 10.5, 12.0 m.kw

gravelines_2011.jpgLibre Spirit
Spirit to latawiec najwyższej półki oferujący dogodne warunki dla najbardziej zaawansowanych Riderów. Latawiec udowodnił swoją klasę, zapewniając wielokrotnie zwycięztwa zawodnikom zarówno buggy jaki i snowkite. Jest to czołowa propozycja dla zaawansowanych riderów, którzy kładą nacisk na osiąganie jak największej prędkości.
Latawiec występuje w rozmiarach: 2.6, 3.3, 3.9, 4.7, 5.5, 6.6, 7.7, 9.0, 10.5, 12.5 m.kw

Cooper-one-all.jpgSiegersvliegers Cooper
Cooper to latawiec stworzony i przeznaczony do BUGGY. Jego twórcą jest Maarten de Graauw. Model ten jest podsumowaniem wyników wieloletnich testów rajdowych. Dzięki połączeniu wyników obliczeń aerodynamicznych z doswiadczeniem znaczących riderów, Cooper stał się konstrukcją, która może konkurować z czołówką racekite.
Latawiec występuje w rozmiarach: 2.1, 2.6, 3.3, 4.4, 5.6, 6.9, 8.3, 10.2 m.kw

Vapor2.jpgPeter Lynn Vapor v2
Vapor to flagowy product firmy Peter Lynn wśród latawców pro. Dwa lata prac i testów nad tym latawcem uczyniły go jednym z najszybszych latawców na ziemi, zachowując przy tym wysoką stabilność i praktycznie zero windy! Z poprzednią generacją tego latawca w rozmiarze 2.7 Brian Holgate wyciągnął 135.34 km/h, bijąc rekord prędkości!
Latawiec występuje w rozmiarach: 2.7, 3.2, 3.8, 4.4, 5.2, 6.2, 7.3, 8.6, 10.1, 12.0, 14.1, 16.6 m.kw

tlokitepedia