Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Windguru

windguru_logo.png

Windguru to bardzo rozbudowany serwis pogodowy stworzony przez Czechów. Dostępny jest interfejs w języku polskim (nie wszystko jest przetłumaczone). Dostępne są też aplikacje mobilne na różne platformy. Polecamy założenie darmowego konta w serwisie Windguru - pozwoli Ci to na personalizację wyświetlania (m.in. lista ulubionych spotów, wyświetlane jednostki).

Warto też rozważyć płatne konto Windguru PRO - pozwoli ono na edycję własnych spotów, dzięki czemu Windguru obliczy prognozy dla dokładnie wskazanego przez nas punktu. W dodatku, prognozy pokazywane użytkownikom konta Windguru PRO są prognozami najświeższymi, a użytkownicy darmowi otrzymują prognozy obliczone 12 godzin wcześniej - czyli mniej aktualne.

Windguru pokazuje nam prognozę pogody dla danego spotu w modelach WRF i GFS o różnych rozdzielczościach. Rozdzielczość prognozy podawana jest przy danym modelu w kilometrach. Na przykład GFS 50 km oznacza, że jest to prognoza obliczana w oparciu o model GFS, w którym oddzielne punkty obliczeń oddalone są od siebie o 50 km - zatem nie jest to zbyt dokładny model. Najdokładniejszy model (dostępny dla całej Europy) w Windguru to WRF 9 km. Niestety - coś za coś. Im model dokładniejszy, tym krótszy okres prognozuje - przy WRF 9 km jest to okres 78 h, z kolei GFS 50 km prognozuje na aż 180 godzin.

Jak czytać prognozę na Windguru?

 windguru.png

 W nagłówku prognozy mamy jej podstawowe informacje - nazwa spotu, model użyty do obliczenia prognozy oraz data i godzina obliczenia. Dalej to co nas najbardziej interesuje, czyli (1) siła wiatru w wybranej jednostce (tutaj są to węzły). Jest to uśredniona prognozowana siła wiatru. Warto też spojrzeć na (2) szkwały. Jest to informacja, jaka według prognozy będzie maksymalna siła wiatru. Jeśli rozbieżność między (1) i (2) jest bardzo duża - znaczy to, że wiatr będzie nierówny, niestabilny. Takich warunków do latania nie polecamy, gdyż są po prostu niebezpieczne.

(3) Kierunek wiatru to również bardzo istotna dla nas informacja. To od niego zależy zazwyczaj, który spot wybierzemy do latania. Niektóre spoty lepiej sprawdzają się przy wietrze przykładowo od północnego do zachodniego, inne są super przy wietrze południowym.

(4) Zachmurzenie podawane jest w trzech wartościach procentowych, które informują chmurach na odpowiednio niskim, średnim i górnym pułapie.

(5) Opady podawane są w milimetrach na godzinę. W naszym przykładzie wiemy, że w sobotę od 18:00 zaczyna odrobinę siąpić deszczem, koło 20:00 będzie tego deszczu najwięcej (0,5mm/h). Oczywiście, jeśli temperatura byłaby ujemna - nie byłby to deszcz tylko śnieg.

(6) Ocena windguru - graficznie przedstawiona prędkość wiatru, od zera do trzech gwiazdek. To, jaką ilość gwiazdek ma nam serwis pokazywać przy jakiej sile wiatru, możemy edytować w ustawieniach naszego konta (zarówno tego darmowego jak i Windguru PRO). Jeśli gwiazdki są niebieskie, oznacza to, że będzie zimno - standardowo są żółte.

Aby czuć się pewnie na spocie polecamy zakup wiatromierza oraz rękawa wiatrowego!

tlokitepedia