Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Windfinder

windfinder.png

Windfinder to bardzo popularny, międzynarodowy serwis pogodowy. W tym serwisie oprócz prognoz pogody, warto zwrócić uwagę na ciekawą opcją jaką są raporty i statystyki wiatrowe. Raporty pozwalają nam  zobaczyć jaki danego dnia o danej godzinie był faktyczny wiatr, a statystyki pozwolą nam sprawdzić jaki kierunek wiatru dla danego spotu jest najczęściej spotykany i jak mocno zazwyczaj tam wieje w danym miesiącu. To dość istotne szczególnie wtedy, gdy planujemy dalszy wyjazd w nieznane nam miejsce. Dostępne są też aplikacje mobilne na różne platformy.

Windfinder pokazuje nam prognozę pogody dla danego spotu w dwóch modelach: Forecast (oparty o model GFS 27 km, prognoza na tydzień do przodu, ale mniej dokładna) oraz Super Forecast, który jest o tyle ciekawy, że nie jest oparty o pojedynczy model - zamiast tego bazuje na kilku modelach specyficznych dla danego regionu, dając nam szczegółową prognozę na 3 dni do przodu. 

Jak czytać prognozę na Windfinderze?

windfinder.png 

(1) Kierunek wiatru to bardzo istotna dla nas informacja. To od niego zależy zazwyczaj, który spot wybierzemy do latania. Niektóre spoty lepiej sprawdzają się przy wietrze przykładowo od północnego do zachodniego, inne są super przy wietrze południowym.

(2) siła wiatru w węzłach. Jest to uśredniona prognozowana siła wiatru. Warto też spojrzeć na (3) szkwały. Jest to informacja, jaka według prognozy będzie maksymalna siła wiatru. Jeśli rozbieżność między (2) i (3) jest bardzo duża - znaczy to, że wiatr będzie nierówny, niestabilny. Takich warunków do latania nie polecamy, gdyż są po prostu niebezpieczne.

(4) Opady podawane są w milimetrach na godzinę lub w milimetrach na 3 godziny, zależnie od modelu prognozy, na który patrzymy. W naszym przykładzie wiemy, że niedzielny poranek nie będzie należał do najprzyjemniejszych - będzie sporo deszczu. Oczywiście, jeśli temperatura byłaby ujemna - nie byłby to deszcz tylko śnieg.

Aby czuć się pewnie na spocie polecamy zakup wiatromierza oraz rękawa wiatrowego!

tlokitepedia