Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

yr.no

yr-logo.png


yr.no
 jest bardzo rozbudowanym, norweskim serwisem pogodowym, prowadzonym wspólnie przez Norwegian Broadcasting Corporation oraz Norwegian Meteorological Institute

Strona oferuje bogaty zestaw danych pogodowych dla ponad 7 milionów miejscowości na całym świecie! Na stronie znajdziemy prognozy tekstowe , mapy radarowe, zdjęcia satelitarne i wiele, wiele innych ciekawostek meteorologicznych łącznie z livecam z danego miasta.

Prognozy są oparte na danych z Norweskiego Instytutu Meteorologicznego i kilku międzynarodowych organizacji meteorologicznych (ECMWF, EUMETSAT itp.) 

Jak korzystać z yr.no:

W pierwszej kolejności ułatwiamy sobie życie, klikając na wybór języka w prawym górnym rogu. Większość z nas doskonale radzi sobie z językiem angielskim, w przeciwieństwie do norweskiego :)

Następnie w polu wyszukiwarki (góra strony) wpisujemy nazwę interesującej nas miejscowości. Proponujemy podawać nazwę największej miejscowości w pobliżu spotu, prognoza będzie bardziej precyzyjna. W czasie wpisywania interesującej nas miejscowości, pojawi się lista wyboru. Albo kończymy pełną nazwę miejscowości, albo wybieramy ja z listy. Po kliknięciu zostaniemy przekierowani na stronę z ogólną prognozą pogody dla wybranej miejscowości, nas jednak będzie interesować prognoza szczegółowa, czyli wybieramy z menu po lewej zakładkę "Hour by hour" (1)

Interesować nas tu będzie pięć informacji. Zachmurzenie, temperatura opad oraz prędkość i kierunek wiatru.

YR.no do dyspozycji użytkownika oddaje wykres przedstawiający zmianę pogody w czasie, oraz klasyczną tabelkę. Dane z obu elementów pokrywają się oczywiście.

yr.JPG

Temperatura (2) została na wykresie oznaczona czerwoną linią. Do linii dołączone są również piktogramy przedstawiające aktualne zachmurzenie (3). Kierunek wiatru widoczny jest tuż pod wykresem, natomiast jego prędkość (4) należy odczytać z tabeli. Prędkość wyrażona jest w m/s i jest to średnia prędkość wiatru dla wybranej miejscowość. Prognozowany opad (5) znajdziemy na dole wykresu. Linią przerywaną zaznaczone jest maksimum opadu.

Serwis umożliwia sprawdzenie prognozy długoterminowej (zakładka Long Term) jednak w przypadku sportów wiatrowych nie przywiązujemy do takich prognoz zbyt dużej uwagi.

Aby czuć się pewnie na spocie polecamy zakup wiatromierza oraz rękawa wiatrowego!

tlokitepedia