Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

ICM

icm.png

Należący do ICM serwis meteo.pl to jeden z popularniejszych serwisów pogodowych. Niestety oferowane przez niego wykresy są bardzo nieczytelne, i pozyskanie interesujących dla nas danych wymaga nieco cierpliwości i poświęcenia.

ICM oferuje prognozę pogody w dwóch wariantach modelowych. Obydwa modele są numerowe i niehydrostatyczne. Pierwszym jest model UM z siatką 4 km (prognoza dla kwadratu 4 x 4 km). Prognoza ta ma ważność 60 godzin i jej sprawdzalność w przypadku wiatru jest całkiem spora. Drugim modelem jest COAMPS o siatce 13 km i ważności prognozy 84 godziny. Ta prognoza jest traktowana przez większość użytkowników jako pobożne życzenie i używana jest na zasadzie ciekawostki.

Prognozy oferowane przez ICM mają bardzo różne opinie. Jeśli rozpatrujemy prognozę w aspektach opadów i zachmurzenia, możemy być zawiedzeni. Natomiast w przypadku temperatury, kierunku i siły wiatru, sprawdza się bardzo często. Dodatkowo w przypadku modelu UM mamy prognozowane podmuchy wiatru, więc wiemy czego można się będzie spodziewać na spocie.

Jak czytać prognozę ICM na przykładzie modelu UM:

Po odwiedzeniu strony meteo.pl wybieramy zakładkę Model UM, następnie sugerujemy kliknięcie w button "wybierz inną miejscowość". Z nowo otwartego okna wybieramy interesujące nas województwo oraz literę na jaką zaczyna się miasto, dla którego chcemy sprawdzić prognozę. Można również skorzystać z wyszukiwarki miejscowości, ale trzeba pamiętać, iż serwis tworzy modele prognozy tylko dla większych miejscowości!

Uwaga! Liczba miejscowości jest dość ograniczona, musimy więc
poszukać miejscowości najbliżej naszego spotu!

Po zaznaczeniu literki, przechodzimy do listy miejscowości, szukamy interesującego nas miasta i otrzymujemy wykres. Niech Was nie przeraża natłok informacji. Lewa strona nie interesuje nas w ogóle. Skupiamy się na środkowej grupie wykresów.

Wspólnym elementem dla każdego wykresu jest oś czasu, na której podany jest dzień tygodnia, data oraz przedział czasowy co trzy godziny (4 rano, 7 rano, 10 rano, 13, 16 itd). Białym tłem oznaczane są godziny od wschodu do zachodu, natomiast szarym od zachodu do wschodu.

icm-um.png

Pierwszy wykres, to wykres temperaturowy. Czerwoną linią  oznaczona jest średnia wartość temperatury (1), jaką można będzie zanotować w danym dniu i danej godzinie. Niebieska linia to natomiast temperatura odczuwalna (2), czyli taka, która nam się wydaje, że jest. Temperatura odczuwalna jest temperaturą skorygowaną ze względu na prędkość wiatru oraz wilgotność powietrza.

Kolejnym wykresem, jest wykres opadu i wilgotności powietrza. Czerwoną linią oznaczono wilgotność powietrza (3) w danej chwili, natomiast zielone (deszcz) lub niebieskie (śnieg) słupki oznaczają opad (4) wyrażony w mm/h 

Trzecim wykresem, jest wykres ciśnienia atmosferycznego, dzięki któremu wiemy kiedy w naszym regionie pojawiają się strefy wyżowe (mało wiatru) lub niżowe (wiatr). Wyż oznaczany jest kolorami żółty/czerwony natomiast niż zielony/seledynowy.

Najbardziej interesującym nas wykresem jest wykres czwarty - wiatr. Prędkość wiatru wyrażona jest tu w m/s (lewa skala) lub km/h (prawa skala). Proponujemy skupić się raczej na m/s gdyż właśnie w takich jednostkach producenci najczęściej podają zakresy wiatrowe latawców. Na tym wykresie interesuje nas przerywana czerwona linia , która obrazuje wartość podmuchów (5) zwanych potocznie szkwałami, oraz linia granatowa, pokazująca średnią prędkość wiatru dla obszaru (6). Poniżej granatowej linii tabela wypełniona jest kolorem odpowiednim dla siły wiatru. Od 0 do 5 m/s kolor jest niebieski do błękitnego, w przedziale 5-7 m/s jest to kolor od ciemno do jasno zielonego, natomiast powyżej 7 m/s zaczynają się kolory ostrzegawcze czyli żółty i czerwony.

Poniżej wykresu siły wiatru znajduje się wykres kierunku wiatru (7), wskazujący z której strony świata wieje wiatr.

Aby czuć się pewnie na spocie polecamy zakup wiatromierza oraz rękawa wiatrowego!

tlokitepedia