Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Earth Wind

earth2.PNG

Earth NullSchool to niesamowita, interaktywna mapa wiatru na całej kuli ziemskiej!. Na pierwszy rzut oka, nie jest to proste w obsłudze narzędzie. Nie jest również super precyzyjne. Natomiast jest niezwykle przydatne dla fascynatów meteorologii.

Earth NullSchool pozwala na śledzenie globalnych zmian prądów powietrznych zarówno przy samej powierzchni jak i na wysokości nawet kilku tysięcy metrów! Dzięki wielu różnym siatkom możemy sprawdzić też rozkład temperatur, zachmurzenie, opad czy wilgotność powietrza.

Trzeba jednak uważać, bo bawiąc się tą niezwykłą aplikacją, można szybko stracić poczucie czasu!

Jak korzystać z Earth NullSchool

Nie taki diabeł straszny jak go malują! W brew pozorom twórcy aplikacji stworzyli coś co jest bardzo proste i logiczne w nawigacji. Wystarczy poświęcić dosłownie parę sekund i okaże się, że można natychmiast uzyskać dane z każdego zakątka kuli ziemskiej. 

Na początku otrzymujemy widok na Afrykę. Wystarczy jednak najechać kursorem na kulę ziemską, nacisnąć lewy klawisz mysz i przytrzymując ów klawisz, przesunąć kulę w wybranym kierunku. Używając rolki myszy bądź scrolli touchpada możemy przybliżać lub oddalać wybrane miejsce. Jeśli klikniemy w interesujący nas obszar (1), pojawi się po lewej stronie okienko ze współrzędnymi oraz aktualnymi odczytami. W przypadku wiatru, odczyty są podawane w czterech jednostkach. Km/h, kn (węzły), m/s oraz mph. Wystarczy kliknąć na daną jednostkę aby zamieniła się na kolejną. 

earth-null-school.JPG

Bardzo ważnym jest przycisk "earth" (2), który chowa lub rozwija bogate menu.

W menu mamy do wyboru wiele możliwości edycji tego, co wyświetla się na wizualizacji kuli ziemskiej.

Pierwszym z elementów, który może nas interesować, jest pozycja "Control". Przy niej możemy wybrać czy chcemy oglądać stan aktualny, przeszły czy przyszły. Wystarczy kliknąć w odpowiednią strzałkę (3), a przesuniemy się do przodu lub tyło o dzień bądź trzy godziny. Kolejnym jest enigmatyczny piktogram (4), który dzięki geolokalizacji ustawi mapę na punkcie, w którym się znajdujemy (bądź dostawcy internetu). Ostatnim elementem pozycji "Control" jest button "Grid" (5), po naciśnięciu którego na mapę zostanie naniesiona siatka współrzędnych.

Interesującym nas elementem jest oczywiście wiatr i na nim się skupimy. Aplikacja umożliwia nam, jak wcześniej wspomnieliśmy, sprawdzenie prędkości wiatru na różnych wysokościach (6). Do wyboru mamy Sfc (Surface) czyli powierzchnia Ziemi, 1000 hpa (w zależności od panującego ciśnienia atmosferycznego jest to od 0 do 50 m n.p.m).

Ostatnią interesującą nas pozycją jest "Overlay" (7). Możemy tu wybrać dane, które mają być nałożone na mapę. Do wyboru mamy wiatr, temperaturę, wilgotność powietrza, zachmurzenie i wiele wiele innych danych. My skupiamy się na wietrze czyli Wind

 Aby czuć się pewnie na spocie polecamy zakup wiatromierza oraz rękawa wiatrowego!

tlokitepedia